SIKÇA SORULAN SORULAR

Yeminli Tercüme nedir?

Yeminli Tercüme; tercüme büromuzun, alanında uzman yeminli tercümanları tarafından, kaynak dilden hedef dile, aslına sadık kalarak tercüme edilen ve o dilin yeminli tercümanı tarafından imzalanmış ve mühürlenmiş tercümelerdir.

Talep edilme amacına göre değişiklik gösterebileceği gibi; noter, kaymakamlık, büyükelçilik, bakanlıklar, eğitim-öğretim kurumları gibi resmi kurumlara sunulacak yabancı dildeki belgelerin yanında yeminli tercümelerinin de bulundurulması gerekir.


Tercümede ücretlendirme nasıl yapılıyor?

Bir sayfa belge, bilgisayar ortamında yazıldığında yaklaşık 1000 karakter veya 180 -200 kelimeye(sözcük) karşılık gelir. Tercümesini istediğiniz belgenizin kaç karakter veya kelimeden oluştuğunu hesaplamak için gerekli açıklamalar ve ücretlendirme, yine tercümesini istediğiniz belge üzerinden yapılır.


Noter Onaylı Tercüme nedir?

Noter Onaylı Tercüme; tercüme yaptırdığınız evraklarınızı teslim edeceğiniz özel veya kamu kurumları, resmi daireler tarafından belgenin onaylı, ıslak imzalı şekilde talep edilmesi halinde yapılan işlemdir.

Tercümesini yaptırmış olduğunuz belgenin, teslim edeceğiniz kurum tarafından resmi onayı istendiği durumlarda noter onaylı tercüme yapılır.

Noter tasdikini, herhangi bir noterde değil, yeminli tercümanın yemin zaptını imzaladığı noterde yaptırabilirsiniz.

Müşterinin talebine göre noterden sonra Apostil de yaptırılabilir.


Apostil nedir?

Apostil, bir belgenin gerçekliğinin tasdik edilerek başka bir ülkede yasal olarak kullanılmasını sağlayan bir belge onay sistemidir. Apostil’in kuralları 6 Ekim 1961 tarihli Lahey Konvansiyonuyla tespit edilmiştir. Apostil kuralları yalnızca Lahey Konferansı’na üye veya taraf devletlerarasında geçerlidir.

Diploma, nüfus cüzdanı, pasaport, ehliyet, ÖSYM belgesi, transkript, aile nüfus kayıt örneği, mahkeme evrakları, evlilik cüzdanı, sabıka kaydı, ticaret sicil gazetesi, imza sirküleri, vergi levhası, boşanma kararları, denklik belgesi vb. belgeler yurtdışında kullanılacaksa noter tasdiki sonrasında Kaymakamlık veya Valiliklerce Apostil yaptırılır.


Tercümeler kimler tarafından yapılıyor?

Tercüme yapılmasını istediğiniz belgeniz veya belgeleriniz, Noterden yemin belgeli tercümanlarımız tarafından, kaynak dilden hedef dile, aslına uygun bir biçimde tercüme edilir. Talep edilmesi durumunda Yeminli tercüman imza-kaşesi de eklenir.

Puza Tercüme olarak, kadromuzda tam zamanlı, birçok dilde Noterden yemin belgeli tercüman bulundurarak birçok dilde yeminli tercüme hizmeti sunuyoruz.


Gizlilik Anlaşması nedir?

Gizlilik anlaşması, çalıştığımız firmalarla ve şahıslar ile yaptığımız, karşılıklı güvene dayanan ticari bir anlaşmadır. Tercümelerini yaptığımız ilgili firmaya ait belgelerin içerdiği tüm özel ve kurumsal bilgiler, patent tasarım, kimyasal formül, vb. konular şirket sırrı olarak kabul edilir. Bu belgeler hakkında hiçbir sekide başkalarına bilgi verilmez ve bu konuda ilgili firmaya güvence vermek için gizlilik sözleşmesi yapılır.

Puza Tercüme ile gizlilik sözleşmesi yapmak istiyorsanız, lütfen gizlilik sözleşmesi formu talep ediniz.


Online tercüme yapıyor musunuz?

Web sayfamızda "Online çeviri istek formu" bölümünden çevirisini yaptırmak istediğiniz belgeyi online olarak gönderebilirsiniz. Ayrıca belgelerinizi tarayıcıdan geçirip mail ile göndermeniz de yeterli olacaktır. Bu şekilde bize gönderilmiş belgelerin çevirilerini noter tasdikli biçimde de teslim edebiliriz.


Belgelerimizi nasıl tercüme ettirebiliriz, nereye getirmeliyiz, göndermeliyiz?

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. ve Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adreslerine e-posta yoluyla gönderebileceğiniz gibi Ankara’daki ofisimize elden getirebilirsiniz, kargoyla gönderebilirsiniz.


Çeviri prosedürü nasıldır?

E-posta, kargo yoluyla bize ulaştırdığınız veya elden getirdiğiniz belgelerinizin tercümesi, kaynak dilden talep ettiğiniz hedef dil yönünde yapılır. Eğer istiyorsanız yeminli tercüman imza-kaşeli şekilde de hazırlanır ve gerekli durumlarda noter onayı yaptırılır.

Çeviri hazır olunca tarafınıza bildirilir ve yine e-posta, kargo yoluyla tarafınıza ulaştırılır. Tamamlanmış tercümeyi elde de teslim alabilirsiniz.

Çevirinin kalitesinden memnun kalmadığınız durumlarda veya hatalar olduğunu düşündüğünüz takdirde belgeyi bize ulaştırmanız ve şikayetlerinizi bildirmeniz yeterli olacaktır. Gerekli işlemler yapılarak düzeltilmiş belge tekrar tarafınıza ulaştırılacaktır.


Çevirilerinizin garantisi var mı?

Çevirilerimiz uzun yıllardır tercüme alanında çalışan nitelikli, Türkiye Çevirmenler Derneği üyesi tercümanlar eliyle yapılmaktadır. Şirketimiz ortakları da bizzat tercümandır. Bu şekilde hizmet kalitemizi garanti ediyoruz.


Tercüme teslimat süresi ne kadar sürmektedir?

Tercüme teslim süresi çeviri dili, istenen hizmet (noter tasdiki, apostil vs) gibi faktörlere göre değişkenlik gösterir. En hızlı dönüş sürelerini öğrenmek için dosya ve belgenizi bize mail ile göndermeniz yeterli olur.


Tercümeye ait fiyat listesini öğrenebilir miyiz?

Tercüme konusunda fiyat bilgisi almak için: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresinden ve ayrıca

(0312) 427 3174 numarasından bizimle iletişime geçerek fiyat konusunda bilgi alabilirsiniz.


Hizmetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Şirketimiz teknik, hukuki, tıbbi, ticari, akademik ve daha birçok konularda çevirmenlik, tercüme, yeminli tercümanlık, simültane ve ardıl çeviri hizmetlerinin yanı sıra Noter ve Apostil işlemlerini de yürütmektedir.


Ne kadar süredir bu hizmeti vermektesiniz?

Şirketimiz 2007’den bu yana faaliyettedir.


Şirketiniz nerededir?

Şirketimiz Ankara Kavaklıdere’deki merkezinden hizmet vermektedir. Ancak internet sayesinde tüm Türkiye ve dünya çapında hizmet vermekteyiz. Ayrıca Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. mail adresimize belgenizi göndererek tercüme talebinizi iletebilirsiniz.


Hizmetlerinizi nereden temin edebiliriz?

Hizmetlerimizi merkezimizden ve internet kanalıyla temin edebilirsiniz.


Hangi bölgelere teslimat yapılmaktadır?

Şirketimiz tüm Türkiye ve yurt dışına kurye ve kargo şirketleri kanalıyla hizmet sunmaktadır. Ayrıca tercümelerimizi Ankara Kavaklıdere’deki büromuzdan da teslim alabilirsiniz.


Hangi kargo şirketi ile çalışıyorsunuz?

Yurtiçi Kargo ve gerektiğinde UPS ile çalışıyoruz.


Teslimat ödemesi alıcı tarafından mı yapılmaktadır? Alıcı tarafından ise ödeme ne kadar?

Kargo ve kurye ödemeleri şirketimiz tarafından yapılıyor.


Hizmetinizi diğer firmalardan ve hizmetlerden ayıran fark ve ayrıcalıklar nelerdir?

Şirketimiz ortakları İngilizce, Almanca ve Fransızca dillerine vakıf olup bizzat tercümandırlar. Şirketimiz kadrosunda bulunan, alanında uzman serbest tercümanlarla çalışıyoruz. Bu teslim süresinin kısalmasını, gizliliğin korunmasını ve güvenliği artırıcı bir husustur.


Güvenlik ve gizlilik prosedürleriniz nelerdir?

Müşterilerimizin gizlilik arz eden belgelerini ve tercümelerini güvence altına almak için önden bir Gizlilik Sözleşmesi hazırlıyoruz. Şirketimiz bünyesinde çalışan tercümanlarımızla da yapmış olduğunuz sözleşmeler, çevirilerinizin gizliliğini garanti eder.


İş başvurusu için kiminle irtibata geçebiliriz?

İş başvurularınızı Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresimize gönderebilirsiniz.


Tercümelerde indirim uygulanıyor mu?

Yüksek hacimli çeviri, tercüme projeleri için uygun fiyat teklifleri sunuyoruz.


Hangi saatler arasında çalışıyorsunuz? Hafta sonları çalışıyor musunuz?

Şirketimizin merkez ofisi hafta içi 09:00 – 18:00 saatleri arasında çalışıyoruz.

Cumartesi günü ise 09:00 - 16:00 saatleri arasında çalışıyoruz.


Fatura gönderimi yapılıyor mu?

Firma ve kişilerin verdikleri fatura bilgilerine göre, evet fatura gönderimi yapıyoruz.


Ödemelerde kredi kartlarına taksit imkanı bulunuyor mu? Var ise hangi kredi kartlarına kaç taksit?

Kredi kartı ile ödeme imkanı bulunmamaktadır.


Kapıda ödeme imkanı bulunuyor mu?

Noter tasdikli tercümelerde noter ücretinin önceden havale edilmesi gerekir. Ayrıca belirli tutarın üzerindeki tercümeler için ücretin yatırılması gerekecektir.